prowadząca: dr Anna Kot
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze zjawiskiem prokrastynacji oraz strategiami, które pozwalają mu przeciwdziałać. Szczególny nacisk położony jest na omówienie metody kaizen, dzięki której możliwe jest:
- podejmowanie wyzwań i zadań, ocenianych jako trudne, przerastające nasze możliwości (np. pisanie pracy licencjackiej) i/lub budzących w nas niechęć i opór (np. sprawdzanie pracy zaliczeniowych studentów, gdy mamy ochotę na dalszą lekturę naszej ulubionej książki),
- wprowadzanie dużych, czy wręcz rewolucyjnych zmian w różnych dziedzinach życia (nie tylko zawodowej),
- radzenie sobie z stresem, który towarzyszy wielkim wyzwaniom i każdej zmianie,
- poprawa: jakości działań, procesów, systemów, czy sposobu myślenia.
Zajęcia składają się z dwóch część. Część pierwsza – teoretyczna, podczas której omówiona zostanie prokrastynacja i strategie, które pozwalają jej przeciwdziałać – przede wszystkim metoda kaizen. Część druga – praktyczna, złożona dyskusji oraz pracy indywidualnej i grupowej.
Prokrastynacja polega na zwlekaniu, opóźnianiu i przekładaniu zamierzonych działań, pomimo świadomości pogorszenia sytuacji wskutek powstałego opóźnienia. W konsekwencji początkowo następuje poprawa samopoczucia – ulga oraz radość, że nie trzeba zająć się wykonywaniem zadań i obowiązków, a uzyskany czas można przeznaczyć na odpoczynek bądź przyjemności. Jednak w momencie uświadomienia sobie konieczności wykonania odłożonego zadania pojawia się strach, stres oraz nerwowość wywołana poczuciem, że pozostało zbyt mało czasu na wykonanie odwlekanej pracy.
Strategia kaizen (z jap. kai – zmiana, zen – dobry) określana też jako metoda małych kroków, to ciągłe doskonalenie, ale nie poprzez wielkie i drastyczne rewolucje, lecz ciągłe, małe i niepozorne kroki, których efektem są wielkie zmiany. To również oswajanie strachu przez dzielenie olbrzymich działań i wyzwań na mniejsze. Dzięki niej poprawia się samoocena oraz wzrasta odwaga i energia do podejmowania kolejnych, trudniejszych kroków.
Kaizen to strategia, która nie tylko wskazuje nauczycielom jak wspierać studentów w przezwyciężaniu prokrastynacji w działaniach związanych ze studiowaniem – w szerszym i bardziej uniwersalnym ujęciu – dostarcza każdemu z nas sposoby do osiągania wielkich celów praktycznie w każdej, nie tylko zawodowej, dziedzinie życia.
Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.office.com/e/Sg47ctkayb (dostęp po zalogowaniu na pracownicze konto Office 365)
Zapisy w terminie: od 19 lutego 2024 r. (godz. 8:00) do 23 lutego 2024 r. (godz. 12:00)
Liczba dostępnych miejsc: 12 osób
Dla kogo? nauczyciele akademiccy, doktoranci, pracownicy administracji (w miarę dostępności miejsc)
Wymiar szkolenia: 3 godziny (warsztat on-line)
Termin: 18.03.2024 r. 14:00-16:15
Udział w szkoleniu potwierdzony zaświadczeniem