dr hab. Hanna Makurat-Snuzik, prof. UG

Wydział Filologiczny,
Instytut Filologii Polskiej,
Katedra Języka Polskiego

Praca ze studentami jest moją pasją. Lubię inspirować i wspierać młodych ludzi w odkrywaniu talentów i zainteresowań badawczych, a także w osiąganiu celów zawodowych i życiowych. Staram się pomagać w rozwijaniu kreatywnego, a zarazem krytycznego myślenia oraz w doskonaleniu kompetencji akademickich. Jestem w stanie udzielić merytorycznego wsparcia w napisaniu tekstu naukowego lub popularnonaukowego oraz w przygotowaniu referatu na konferencję. Tutoriale naukowe mogą dotyczyć różnej tematyki, w szczególności językoznawczej, filozoficznej lub translatorskiej. Z chęcią wesprę też studentów zainteresowanych interdyscyplinarnymi badaniami, w które włączone zostałyby także inne dyscypliny naukowe. W aspekcie rozwojowym mogę pomóc w przygotowaniu się do rozmowy o pracę lub w napisaniu dokumentów takich, jak np. CV, a także w kształtowaniu kompetencji miękkich, m.in. związanych z motywacją i organizacją czasu.

Tutoriale mogę prowadzić w językach: polskim, angielskim, kaszubskim.

Jestem absolwentką pięciu kierunków studiów: filologii polskiej, filologii angielskiej, filologii rosyjskiej, slawistyki i filozofii, a także studiów podyplomowych: nauczanie języka polskiego jako obcego. Oprócz prowadzenia badań naukowych wykonuję tłumaczenia literatury pięknej i tekstów użytkowych oraz jestem aktywną lektorką języka angielskiego, kaszubskiego i polskiego jako obcego. Naukowo zajmuję się badaniem przekładów w obrębie języków słowiańskich i języka angielskiego. Moje prace koncentrują się też na związkach języka i filozofii, porównywaniu języków (zwłaszcza języków słowiańskich i germańskich), polityce językowej i standaryzacji języka, dwujęzyczności, wpływach językowych. Jestem ponadto zafascynowana językiem kaszubskim, jego funkcjonowaniem i gramatyką oraz innymi małymi lub regionalnymi językami, a także dialektologią. W kręgu moich zainteresowań znajduje się również funkcjonowanie oraz gramatyka współczesnego języka polskiego i angielskiego, a także metodyka nauczania języków obcych oraz języków regionalnych. Pracuję też jako egzaminatorka na państwowych egzaminach certyfikatowych z języka polskiego. W wolnych chwilach zajmuję się tworzeniem poezji (wielokrotnie nagradzanej).