Dydaktyka wrażliwa międzykulturowo – co to dzisiaj oznacza?

prowadząca: Beata Karpińska-Musiał

Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zagadnień związanych z wrażliwością międzykulturową, w tym komunikacyjną, która rzutuje na skuteczność dydaktyki przedmiotowej w różnych dyscyplinach. Celem nadrzędnym jest tutaj wsparcie nauczycieli akademickich w umiejętności budowania dobrostanu zarówno swojego, jak i studentów pochodzących z różnych kultur, a zanurzonych w procesach kształcenia w naszej uczelni. Pomocne mogą być dyskusje i warsztatowo zrealizowane przykłady kolizji w zakresie komunikacji oraz kodów kulturowych, które determinują nie tylko język, ale też postawy młodego pokolenia.

Program ramowy:
Czym jest dzisiaj kompetencja i komunikacja międzykulturowa w procesie dydaktycznym? (część dyskusyjna);
Jak poradzić sobie z wartościami i zachowaniami studentów zza granicy na zajęciach? (refleksje w oparciu o studia przypadków);
Kody kulturowe a skuteczna dydaktyka – parę propozycji rozwiązań.

Szkolenie pozwoli na wspólną refleksję nad doświadczanymi potencjalnie konfliktami wynikającymi z różnic międzykulturowych. Wobec rosnącego zjawiska umiędzynarodowienia uczelni, co jest procesem ogólnopolskim, często nauczyciele nie są przygotowani na kolizje wynikające nie z braku dobrej woli czy chęci uczenia się, ale z innego podłoża kulturowego studentów zagranicznych. Dzięki uwrażliwieniu międzykulturowemu prowadzących zajęcia również efekty kształcenia mogą być dużo lepsze i głębsze. Szkolenie stanowi wprowadzenie do kwestii kluczowych zarówno od strony teoretycznej, jak i bardzo praktycznej, oparte bowiem będzie na przykładach, studiach przypadku i sposobach rozwiązywania potencjalnych nieporozumień w relacjach ze studentami.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.office.com/e/qKW2kGPD9Z (dostęp po zalogowaniu na pracownicze konto Office 365)
Zapisy w terminie: od 21.10.2024 r. (godz. 8:00) do 27.10.2024 r. (godz. 24:00)

Liczba dostępnych miejsc: 20 osób
Dla kogo? nauczyciele akademiccy; doktoranci

Wymiar szkolenia: 6 godzin
Warsztat: stacjonarny

Termin: 05.12.2024 r. w godz. 15:00 – 20:00

Udział w szkoleniu potwierdzony zaświadczeniem